زندگی کن!

کرونا و کنار رفتن پرده ها

کرونا، با همه مشکلاتی که برای ما پیش آورده، یک دستاورد هم داشته است. حالا ما می فهمیم که در موقع بحرانی به این بزرگی که کل کشور را به تعطیلی کشانده، و بهترین راه گذراندن امورات از طریق فضای مجازیست، چقدر در همه زمینه های این فضا ما ضعیف و ناقص هستیم.

  1. اینترنت: برای ماندن مردم درخانه و تشویق آن ها، بر روی بستر های ثابت اینترنت ۱۰۰ گیگ ترافیک رایگان داده شد. تا اینجای کار مشکلی نیست. مشکل از آنجایی شروع می شود که با دادن این حجم سرعت اینترنت برای کاربران به شدت کاهش پیدا کرده. و حتما می دانید غیر از آن هایی که از اینترنت برای تفریح استفاده می کنند خیلی های دیگر کار و کسبشان در این فضاست و با افت شدید سرعت با مشکل روبه رو شده اند.
  2. فروشگاه های مجازی: در این ایام اکثر فروشگاه های مجازی با مشکل ارائه خدمات مواجه هستند. چرا که هیچ وقت پیش بینی چنین روزی را نداشتند. مخصوصا در ارسال کالا به مشتری. هنوز هم جای تعجب است که چرا نمی شود تعاملی بین کسب و کارهای اینترنتی برقرار شود. با وجود این همه شورا و صنف و شعار و شعار. مثلا چرا نمی شود قراردادی بین اسنپ و دیجی کالا برای ارسال سفارشات انجام شود.
  3. کسب و کارهای استارتاپی : که کارشان فقط شده حضور در نمایشگاه های مختلف و تبلیغ های صد من یه غاز. مثلا در شهر قم من ۲ ۳ نمایشگاه اخیر فناوری و استارتاپی را که شرکت کردم، پر بود از سیستم های خرید اینترنتی که همه هم از روی دست هم کپی کرده بودن، حالا اما به وقت نیاز هیچ کدام خدمات مطلوب که ندارند هیچ، برخی هم که خدماتی ارائه می دهند مانند نیک آرمان، قیمت های پرت و پلا برای برخی اجناسشان ارائه می دهند.
  4. نرم افزار های ارائه خدمات: پیام رسان ها ، سایت های خدمات آموزش آنلاین ، برگزاری جلسات آنلاین کدامشان به درد این روزهای ما میخورد، شما فقط یک برنامه برای ارتباط تصویری معرفی کنید که ایرانی باشد و واقعا کیفیت لازم را داشته باشد. و همین طور سایر زمینه ها. تازه دیدم ریاست محترم شورای شعاریه فضای مجازی امر فرموده بودند کسی حق ندارد در این ایام از پیام رسان های خارجی و نرم افزارهای خارجی استفاده کند که من در پای همان خبری که در سایت فارس هم آمده بود پیام گذاشتم که شما با اینهمه بودجه ای که گرفتید، لطفا فقط یک نرم افزار جایگزین را معرفی کنید و خب حتما می دانید که آن پیام هیچ وقت منتشر نشد و نخواهد شد.

این موارد به صورت کلی بیان شد اما حتما می دانید فاجعه گسترده تر از این حرف هاست و این در دو حوزه حاکمیت و استارتاپ ها مشهود است. و در مورد هر دو آن چیزی که به چشم می خورد ، شعار و شعار زدگی و ارائه آمار های غیر واقعی است.

حاکمیت، در حد دادن گذارش و آمار حمایت می کند از کسب و کار ها، و کسب و کارهای اینترنتی هم در حد ارائه تبلیغ و نشان دادن عکس های رنگ وارنگ از محیط ها و آفیس های خود و در حد شعار فقط دوره هم جمع شده اند و از این نمایشگاه به آن نمایشگاه می روند و در جشنواره ها شرکت می کنند.

معدود استارتاپ هایی که حالا به خدمات رسانی رسیده اند و نشان دادند موفق شده اند نیز دارای اشکالات جدی در هماهنگی با هم هستند.

به طور کلی می توان اینگونه نتیجه گرفت، که باوجود این همه شورای عالی و نهاد های دولتی و غیر دولتی در مورد فضای مجازی ما سال ها و سال ها فقط و فقط بودجه های کلان را به باد فنا داده ایم و در زمان برداشت محصول عمدتا با نبود محصول و یا محصول آفت زده مواجهیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *