زندگی کن!

سریال Unfortunate Events «اتفاقات ناگوار»

شبکه‌ی نت‌فلیکس سازنده سریال Unfortunate Events «اتفاقات ناگوار» ، روز به روز دارد به هدف بزرگی که از آغاز تاسیس در سر داشت و همان هدفی که به خوش به حال شدنِ مشتریانش می‌انجامد نزدیک‌تر می‌شود و آن هدف هم چیزی نیست جز بدل شدن به منبع بی‌انتهایی از محتوا برای هر جور سلیقه‌ای.

مطمئنا هرکسی که کتاب‌های لمونی اسنیکت یا فیلم برد سیلبرلینگ با بازی جیم کری را دیده باشد، امکان ندارد از وجود این سریال ذوق نکرده باشد. من جزو گروه دوم هستم و فیلم «مجموعه‌ای از اتفاقات ناگوار» همیشه یکی از بهترین فانتزی‌هایی بوده که دیده‌ام و امکان ندارد حرف از این فیلم بشود و یاد شرارت‌های دوست‌داشتنی جیم کری در نقش کُنت اُلاف و آن سکانس فوق‌العاده‌ای که او سه شخصیت اصلی یتیم داستان را در ماشینش روی ریل قطار تنها می‌گذارد نیفتم!

Unfortunate Events سریال
Unfortunate Events سریال

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های «اتفاقات ناگوار» که آن را از دیگر داستان‌های فانتزی کودکانه جدا می‌کند، نگاه تلخ، تیره و تار و ناامیدانه‌اش به زندگی است. البته که خطرات مرگباری شخصیت‌های اصلی کودک داستان را تهدید نمی‌کند، اما اینجا با فانتزی شگفت‌انگیز و شادابی طرف نیستیم. البته که تماشای دنیای دستوپیایی و آسمان همیشه خاکستری این دنیا شگفتی و لذت خاص خودش را دارد، اما خب، «اتفاقات ناگوار» درباره‌ی بچه‌های یتیمی که یک روز به‌طرز «هری پاتر»واری متوجه می‌شوند که قهرمان برگزیده‌ی دنیا هستند و باید با کمک و آموزش‌های یک استادِ پیر دانا به آن قهرمان تبدیل شده و مورد تشویق قرار بگیرند نیست. در عوض بچه‌های داستان، یتیم‌های بیچاره‌ای هستند که مثل توپ فوتبال از این خانه به آن خانه پاس‌کاری می‌شوند. به جز خودشان کس دیگری را ندارند، روی حمایت و هوش و مهربانی هیچ‌کس نمی‌توانند حساب باز کنند، همواره سلسله اتفاقاتی که آرامش نسبی آنها را به هم می‌ریزد دنبالشان می‌کنند و خلاصه با قهرمانانی طرفیم که باید در برخورد با بدترین آدم‌ها گلیم‌شان را خودشان از آب بیرون بکشند.

Unfortunate Events سریال
Unfortunate Events سریال

سریال که چهار کتاب اول از مجموعه‌ی ۱۳ جلدی لمونی اسنیکت را پوشش می‌دهد، به ویولت و کلاوس بودلر و خواهر خردسالشان سانی می‌پردازد. یتیم‌هایی که خانه‌شان به‌طور مرموزی آتش می‌گیرد و ظاهرا پدر و مادرشان را به خاطر این فاجعه از دست می‌دهند. اینجاست که فردی به اسم آرتور پو که مسئول حسابرسی اموال خانواده‌‌ی بودلر است وارد ماجرا می‌شود و سعی می‌کند قیم جدیدی برای این بچه‌ها پیدا کند. اولین و مهم‌ترین آنها کنت اُلاف است که نقش آنتاگونیست اصلی سریال را برعهده دارد. بازیگر ناموفق و بی‌استعداد تئاتر که تا قبل از پیدا شدن سروکله‌ی بودلرها بی‌کار بوده است و به محض اینکه چشمش به سه‌تا بچه‌ی تنها و یتیم می‌افتد، تصمیم می‌گیرد تا به هر ترتیبی که شده سر بچه‌ها را زیر آب کند و ارث و میراث آنها را بالا بکشد. اما برخلاف فیلم بچه‌ها فقط با کنت اُلاف درگیر نیستند، بلکه در طول هشت اپیزودِ فصل اول، هر دو اپیزود یک‌بار سر از یک مکان جدید و یک قیم جدید در می‌آورند. شاید آدم‌‌بدهای فرعی متعددی وارد داستان شوند و برود، اما کنت اُلاف تنها کسی است که همیشه در تعقیب بچه‌ها و پولشان باقی می‌ماند.

Unfortunate Events سریال
Unfortunate Events سریال

نحوه‌ی داستانگویی سریال سعی نمی‌کند تماشاگران کودکش را نازک‌نارنجی بار بیاورد و به آنها پیام اشتباه بدهد که آدم بزرگ‌ها همیشه از آنها حمایت می‌کنند، بلکه از جایی به بعد باید متوجه شد که هیچکس بهتر از خودمان نمی‌تواند کمک‌مان کند. به جز اندک دفعاتی که بچه‌ها خیلی ساده‌تر از حالت طبیعی نجات پیدا می‌کنند، این‌طوری تلاش و ترس بچه‌ها برای مبارزه با نیروهایی بزرگ‌تر از خودشان بهتر احساس می‌شود و حتی با اینکه آنها سر بزنگاه از مرگ یا چنگال کنت اُلاف می‌گریزند، اما سقوط دوباره آنها در وضعیت بدتر دیگری، یادآور می‌شود که شناسایی و استفاده از قابلیت‌های منحصربه‌فردمان کافی نیست، بلکه پشتکار داشتن و پایداری هم اهمیت دارد. چون اینجا بچه‌ها بعد از تمام تلاش‌هایی که می‌کنند باز دوباره با بدبختی‌ها و مشکلاتی برخورد می‌کنند که فریادشان را در می‌آورد. نفس‌شان را می‌برد و خسته‌شان می‌کند. پس، مخترع‌بودن یا زیاد کتاب خواندن کافی نیست. چون مهم نیست آنها چقدر تلاش می‌کنند. پیروزی‌های کوتاه‌مدت آنها یا فرارهایشان دست‌کمی از یک شوخی خنده‌دار ندارد. این حرف‌ها به این معنی نیست که با سریال جدی و گریه‌آوری طرفیم. کسانی که با «بوجک هورسمن» یا فیلم «گرند بوداپست هتل» آشنا هستند، باید بدانند که اینجا هم سریال در اوج غم‌انگیز شدن، خودآگاهی خودش را فراموش نمی‌کند و با دیالوگ‌های بامزه و پرنیش و کنایه‌اش، داستان را سریع و جذاب نگه می‌دارد.

توصیه می کنم حتما این سریال جذاب و دیدنی رو ببینین. 🙂

برگرفته از :

نقد سریال A Series of Unfortunate Events

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *